5ty nabór wniosków MOLAB/FIXLAB PL – Identyfikacja techniki i technologii stropu belkowego w Izbie Stołowej Górnej Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach

Identyfikacja techniki i technologii stropu belkowego w Izbie Stołowej Górnej Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach

Polichromowany strop belkowy z ok. 1642 r. wraz z fryzem podstropowym z wizerunkami biskupów zdobi najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie najlepiej zachowanej rezydencji z okresu Wazów – Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Wzmiankowany jest już w najstarszym inwentarzu z 1645 roku. Strop wsparty na 20 belkach posiada bogaty program ikonograficzny. Strop ten wraz z zakonserwowanym zespołem trzech zachowanych stropów ramowych autorstwa T. Dolabelli dopełni dekorację wschodniego traktu reprezentacyjnych pomieszczeń piano nobile. Badania identyfikacyjne uzupełnią sukcesywnie zbierane dane dotyczące techniki i technologii dekoracji malarskich wnętrz potrzebne do badań porównawczych pomiędzy poszczególnymi elementami wystroju. Do pełnego przywrócenia świetności sali niezbędna jest konserwacja stropu, która musi być poprzedzona badaniami obiektu.

Izba Stołowa Górna Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach

Izba Stołowa Górna Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach

Planowane badania maja dwa główne cele. Pierwszym jest identyfikacja zakresu zachowanych warstw oryginału. Kluczowym problemem do rozwiązania, który będzie miał wpływ na opracowania programu prac konserwatorskich jest rozpoznanie, czy porozrywane paski płótna są elementem oryginalnym wymagającym pieczołowitej konserwacji, czy i w jakim zakresie są elementem wtórnym. Ogromne różnice finezji malowideł również mogą być spowodowane rekonstrukcjami.

Drugim problemem wymagającym rozwiązania jest identyfikacja substancji (lakieru, impregnatu?), która spowodowała przebarwienie stropu. Wyniki badań wraz z identyfikacją spoiwa polichromii będą miały kluczowy wpływ na opracowanie bezpiecznej i skutecznej metody   oczyszczania zabytku.