5ty nabór wniosków MOLAB/FIXLAB PL – Miastko. Skarb wyrobów metalowych z późnej epoki brązu

Miastko. Skarb wyrobów metalowych z późnej epoki brązu na Pomorzu Wschodnim

Przedmiot badań stanowi 10 elementów skórzanych zidentyfikowanych pośród najbogatszego zespołu wyrobów brązowych ujawnionych w skarbie z Miastka, pow. bytowski w woj. zachodniopomorskim, datowanym na schyłek epoki brązu (900-750 BC). Przedstawione do badań materiały charakteryzują się niewielkimi rozmiarami od 1 do 8 cm. Przede wszystkim są to fragmenty rzemieni i skórzanych pasków, w tym jeden noszący ślady po brązowych nitach.

Poglądowa fotografia skarbu z Miastka; elementy skórzane oplatające zakończenia brązowych naszyjników

Poglądowa fotografia skarbu z Miastka; elementy skórzane oplatające zakończenia brązowych naszyjników

Celem badania jest uzyskanie informacji w zakresie identyfikacji gatunkowej zwierząt, których skóra posłużyła do wyrobu analizowanych elementów stroju (?) zidentyfikowanych pośród wyrobów brązowych składających się na skarb z Miastka. Ponadto wykonane zostaną specjalistyczne analizy metaloznawcze (oznaczenie składu chemicznego stopów, opisu struktury metalograficznej) wybranych zabytków brązowych.

Zidentyfikowane pośród najbogatszego skarbu ozdób brązowych z ziem polskich fragmenty wyrobów skórzanych, należą do znaleziska o charakterze wyjątkowym. Z dotychczas znanych depozytów z późnej epoki brązu nie były znane wyroby organiczne, które pozwalają na datowanie metodami przyrodniczymi (metodą radiowęglowa) i identyfikację gatunkową skór, umożliwiającą pierwszy raz w ponad 150 – letniej historii badań, podjęcie zagadnienia rymarstwa społeczności epoki brązu na ziemiach polskich.