Badania technologiczne i techniczne obrazu na podłożu drewnianym Chrystus depczący grzech z Cerekwi (koniec XVI w.) ze szczególnym uwzględnieniem analizy jego postępujących zniszczeń.
Chrystus depczący grzech z kościoła św. Wawrzyńca w Cerekwi jest manierystycznym dziełem z XVI w. o wymiarach 83,5 x 115,5 cm, namalowanym na podłożu drewnianym, prawdopodobnie w technice temperowej z laserunkami żywicznymi. To rzadkie ikonograficznie przedstawienie, ukazujące spersonifikowany grzech w postaci chimery młodej kobiety i węża, leżącej u stóp Zmartwychwstałego nie doczekało się jeszcze żadnego opracowania.

Chrystus depczący grzech, 2. poł.XVI w., Cerekiew, kościół pw. św. Wawrzyńca (fot. Anna Borowska, 2022)
Obraz był konserwowany, o czym świadczą liczne pokrywające go retusze oraz dołączone do odwrocia tablicy trzy zewnętrzne szpongi, jednak w ostatnim czasie zauważalny jest lawinowy postęp jego zniszczeń w postaci odspajania się jego licznych fragmentów.
Projekt obejmuje kompleksowe badania technologiczne obiektu (MakroXRF, radiografię cyfrową RTG, fotografie w UV, IR, Na; analizy SEM-EDS i FTIR) mające na celu dokładne określenie techniki i technologii jego wykonania, co pomoże w ustalaniu proweniencji i atrybucji obrazu. Równocześnie, w celu zdiagnozowanie stanu zachowania i przyczyn postępujących zniszczeń obiektu, dzięki badaniu metodą Interferometrii plamkowej DSPI (Digital Speckle Pattern Interferometry), zostanie stworzona bardzo dokładna mapa odkształceń i odspojeń w strukturze obrazu, która zostanie powtórzona dla sprawdzenia skuteczności zabiegów stabilizujących odspojenia i podłoże w trakcie konserwacji.