Nasza oferta

E-RIHS PL poprzez swoje Platformy badawcze oferuje zainteresowanym instytucjom kultury i nauki oraz firmom konserwatorskim spoza Konsorcjum dostęp do infrastruktury Konsorcjum. Dostęp do infrastruktury jest bezpłatny i odbywa się na podstawie wewnętrznego naboru projektów badawczych. Zasady dostępu.

Nabór wniosków odbywa się raz w roku – aktualna data zakonczenia naboru jest ogłasza w Aktualnosciach strony. Wnioski, wyłącznie na formularzu należy przesyłać mailowo na adres ptarg@umk.pl. Lista projektów zaakceptowanych do realizacji jest ogłaszana w grudniu podczas konferencji Analiza Chemiczna w Ochrobnie Zabytków oraz na stronach Konsorcjum.

Przed złożeniem wniosku należy zapoznać się z ofertą Konsorcjum (na tej stronie poniżej) oraz z Regulaminem.

Dorocznie organizowany jest Warsztat informacyjny poświęcony prezentacji wybranych metod i rezultatów uzyskanych podczas wcześniejszych konkursów. Program i miejsce ogłaszane jest w Aktualnościach.

Czynne Platformy badawcze:

  • MOLAB PL: umożliwia dostęp dysponentom dzieła sztuki do najwyższej klasy aparatury badawczej, przy czym badanie realizowane jest w miejscu przechowywania obiektu przez mobilny zespół badawczy,
  • FIXLAB PL: umożliwia dostęp do aparatury badawczej niepodlegającej przemieszczaniu – badanie zlokalizowane jest w miejscu instalacji aparatury,

Aktualnie oferowana infrastruktura badawczaDIB: dysponent infrastruktury badawczej

MOLAB PL/FIXLAB PL (badanie możliwe w miejscu przechowywania obiektu lub w laboratorium)

FIXLAB PL (badanie możliwe jedynie w laboratorium)


Zasady dostępu:

Oferta niniejsza aktualnie ma charakter „in-kind” i jako taka jest finansowana wyłącznie przez partnerów Konsorcjum ze środków własnych i jest w istocie wspólnym projektem naukowo-badawczym dysponenta infrastrukturą badawczą (DIB) i Beneficjenta (dysponenta obiektu, którego wniosek został przyjety do realizacji). Konsorcjum, celem powiększenia oferty badawczej i finasowania dojazdu do obiektów w trybie MOLAB, ubiega się o finasowanie zewnętrzne. Należy podkreślic, że wyniki uzyskane w ramch bezpłatnego dostepu do infrastruktury Konsorcjum nie mogą być wykorzystane komercyjnie przez Benmficjenta w żadnej formie.

Przed złożeniem wniosku, potencjalny kierownik projektu i dysponent obiektu powinni zapoznać się i zaakceptować Regulamin naboru wniosków.

W skrócie, współpraca ta opiera się na następujących zasadach:

  • DIB przeznacza nie mniej niż pięć dni roboczych w roku na pracę na rzecz projektów MOLAB PL oraz FIXLAB PL
  • DIB nie obciąży Benficjenta żadnymi kosztami z tytułu eksploatacji infrastruktury (w tym osobowymi) w ramach przydzielonego czasu dostępu.
  • Dostęp do infrastruktury będzie przyznany w wyniku oceny projektów badawczych. Projekt sporządza i składa dysponnet obiektu za pomocą formularza wniosku w konkursie MOLAB-FIXLAB dostępnego ze stron E-RIHS PL.
  • Sporządzając wniosek dysponnet obiektu ma obowiązek wskazać jego cel badawczy: jaki konkretny problem (konserwatorski, z zakresu historii obiektu itp.) ma zamiar rozwiązać.
  • Termin składania wniosków i zakres dostępnej infrastruktury oraz wynik konkursu będzie każdorazowo ogłaszany na stronach E-RIHS PL.
  • Beneficjent otrzymuje kompletny raport z badań i wspólnie z DIB ustala formę ich wykorzystania (publikacji) z zachowaniem praw autorskich obu stron.
  • Uzyskanie wszelkich niezbędnych zezwoleń właściciela obiektu na badania, publikacje wyników i ewentualnie na transport jest obowiązkiem Beneficjenta.
  • Transport obiektu do infrastruktury FIXLAB odbywa się na koszt i ryzyko Benficjenta.
  • Transport urządzenia badawczego MOLAB i pobyt ekipy badawczej, o ile strony nie ustalą inaczej, odbywa się na koszt Beneficjenta (po zaakceptowaniu kosztu takiego działania) lub ewentualnie zewnetrznego podmiotu finasującego. Beneficjent i DIB mogą wspólnie uzgodnić, że badanie będzie odbywać się w trybie FIXLAB – w siedzibie DIB.
  • We wszelkich publikacjach bedących rezultatem badań Bneficjent jest obowiązany wskazać E-RIHS.pl jako wykonawcę prac. W przypadku badań wspólfinasowanych pzrez NIMOZ, fakt ten powinien byc równiez uwidoczniony w publikacjach. Szczegółowe formuły zawiera Regulamain.

W przyszłości planuje się utworzenie kolejnej platformy badawczej:

  • ARCHLAB PL: umożliwia bezpośredni dostęp do archiwów muzeów i instytucji konserwatorskich pozwalający na prześledzenie historii konkretnego zabytku lub poznanie jego budowy w oparciu o wcześniej prowadzone badania,