Wzorem lat ubiegłych nabór wniosków o dostęp do infrastruktury konsorcjum został otwarty – termin składania wniosków: 15.10.2025.
Wnioski na Formularzu (uwaga: aktualna jedyna dopuszczalna wersja) – należy przesyłać wyłącznie mailowo na adres mkow@umk.pl
Przed złożeniem wniosku należy zapoznać się z ofertą Konsorcjum oraz z aktualnym Regulaminem. W związku z wejściem Konsorcjum do Infrastruktury europejskiej jako jej węzeł narodowy zaszła konieczność wprowadzenia kilku zmian, z których najważniejsze można streścić następująco:
- Co do zasady (Par. 4 Regulaminu) projekty objęte Naborem krajowym wniosków muszą dotyczyć
- problemów bezpośrednio związanych z ochroną konserwatorską obiektów, tzn. służyć ocenie stanu zachowania, planowaniu działań restauratorsko/konserwatorskich, ustaleniu właściwych warunków przechowywania
- rutynowej diagnostyki obiektu: ustalenia składu chemicznego materiałów, budowy warstw, identyfikacji struktur nieoryginalnych
- Projekty o charakterze stricte naukowo-badawczym (w tym powiązane z doktoratami i habilitacjami) powinny teraz być zgłaszane bezpośrednio do Infrastruktury europejskiej za pomocą internetowego Catalogue of Services. Badanie jest nadal bezpłatne, włącznie kosztami dojazdu. Katalog oferuje procedury całej infrastruktury, przy czym teraz dozwolone jest również wnioskowanie o procedury oferowane w Polsce. Nabór wniosków powinien zostać otwarty z początkiem lipca i zostanie zamknięty 30. września. Realizacja od lutego 2026. Projekty będą podlegać ocenie przez niezależny panel ekspertów. W przypadku niezakwalifikowania do realizacji, projekt będzie mógł być realizowany w trybie naboru krajowego (o ile uda się znaleźć wśród oferty krajowej właściwe procedury badawcze).
- Tym samym znosi się wymóg celu naukowego wniosków w naborze krajowym. Niemniej cel badań musi zostać jednoznacznie określony – Par. 6 Regulaminu.
- Zmierzamy do tego, aby wyjazdy w trybie MOLAB_PL oraz nie wymagające transportu obiektu w trybie FIXLAB_PL były teraz finansowane przez Konsorcjum. Niemniej, ostateczne decyzje w sprawie finasowania naboru krajowego jeszcze nie zapadły i wymagają dalszych konsultacji z MNiSW.
Doroczny warsztat informacyjny, poświęcony prezentacji oferowanych metod oraz wybranych dotychczasowych rezultatów i połączony z oficjalną inauguracją obecności Konsorcjum w Europejskiej infrastrukturze badawczej na rzecz nauki o dziedzictwie ERIHS ERIC, odbędzie się w wyłącznie w formie stacjonarnej w dniach 17 i 18 września 2025 w Toruniu. Program tego jak zawsze bezpłatnego wydarzenia zostanie ogłoszony w odrębnym komunikacie.
Termin nadsyłania wniosków upływa tak, jak w latach poprzednich, 15 października 2025. Rezultaty zostaną ogłoszone podczas XXV konferencji Analiza Chemiczna w Ochronie Zabytków w Warszawie w dniach 1-2.12.2025 oraz na stronach Konsorcjum. Niezależnie, wszyscy uczestnicy naboru zostaną powiadomieni o rezultacie drogą internetową.